czwartek, 14 maja 2015

Festiwal Aktywnych Mieszkańców 23 maja w Służewskim Domu KulturyW imieniu Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu Aktywnych Mieszkańców, który ma formułę sobotniego pikniku. Miejsce: Służewski Dom Kultury, czas: sobota 23 maja.
Zaczynamy o godz. 12:00. Możecie jednak przyjść o dowolnej godzinie, a na pewno będziecie mieli okazję, aby poznać nowe osoby i się zainspirować!

Przez cały dzień (12.00-18.00):
WIEDZA: bezpłatne warsztaty, dzięki którym będziecie mogli poszerzyć swoja wiedzę na temat działań lokalnych  (Opis warsztatów poniżej)
SIECIOWANIE: zadbamy  o to, abyście poznali innych uczestników Festiwalu!
PORADY: eksperci z Centrum Komunikacji Społecznej oraz Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej, odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące inicjatywy lokalnej, miejsc aktywności lokalnej, budżetu partycypacyjnego, konsultacji społecznych, prawnych aspektów zakładania organizacji pozarządowych i ich późniejszego dofinansowania
INSPIRACJE: prezentacje sąsiedzkich inicjatyw z różnych dzielnic
ZABAWA: strefa dla rodziców z dziećmi przygotowana przez Wawerski Klub dla Rodzin– wspólne animacje i kreatywne zajęcia poprowadzą rodzice działający lokalnie w swojej dzielnicy. Będzie można z nimi pogadać, jak to robią na co dzień.
Jak na prawdziwy piknik przystało, znajdzie się także coś dobrego do jedzenia!
Gościem specjalnym Festiwalu będzie Jodie Baltazar, która poprowadzi spacer po SDK i okolicy szlakiem jadalnych roślin. Dowiecie się, jak rozpoznać jadalne rośliny i co można z nich zrobić. Spacer zakończymy wspólnym gotowaniem!
(Jodie Baltazar jest lokalną animatorką, która specjalizuje się w poszukiwaniu dzikich, jadalnych roślin. Należy do kolektywu "Jadalnia Warszawa" i pomagała zakładać ogród społecznościowy w SDK w 2014 roku.)


Szczegółowy harmonogram:
12:00 Dzień dobry! Rozpoczęcie Festiwalu
12:30-13:30 Warsztaty BLOK A
13:30-14:30 Strefa Inspiracji – prezentacje sąsiedzkich inicjatyw z różnych dzielnic
14:30-15:30 Warsztaty BLOK B, spacer z Jodie Baltazar
15:30-18:00 Wspólny lunch, animacje, sobotnie lenistwo lokalnych działaczy, networking

Warsztaty:
Zapraszamy do wzięcia udziału w trakcie Festiwalu w bezpłatnych warsztatach przygotowanych przez doświadczonych w działaniach sąsiedzkich mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i urzędników. Prosimy o zgłoszenia do 20 maja drogą mailową: inicjatywa@um.warszawa.pl

BLOK A [12:30 – 13:30]
12:30-13:30 Jak zachęcić swoich sąsiadów do działania?
Warsztat na temat mobilizowania osób z najbliższego otoczenia poprowadzi koordynatorka Q Ruchu Sąsiedzkiego Agata Konarzewska. Na warsztacie poznasz przykłady udanych inicjatyw sąsiedzkich w Warszawie i dowiesz się, jak zachęcić innych do działania.
12:30-13:30 Dziennikarstwo obywatelskie.
Warsztat/panel dla dziennikarzy zajmujących się tematyką lokalności. Jak o niej mówić, jak przekazywać informacje i jak je zdobywać. Jak zachęcać czytelników do zainteresowania się lokalnymi wydarzeniami?  Warsztat poprowadzi wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej – Urszula Majewska.
12:30-13:30 Wszystko na mojej głowie - jak być liderem i nie zwariować?
W życiu każdego lokalnego lidera przychodzi czas, kiedy nie ma już siły i jest przekonany, że nikt mu nie pomaga. Jak działać, aby liczba obowiązków nie przerosła naszych możliwości? Jak dzielić się zadaniami? Na te pytania odpowie Wam Jedna z doświadczonych Latających Animatorek Kultury z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
12.30-13.30 Otwarte warsztaty samorządowe dla młodzieży. Młodzi też mogą działać! Przyjdź na warsztat i dowiedz się gdzie szukać wsparcia dla swoich pomysłów i jak współdecydować o swoim mieście. Poznaj innych zaangażowanych społecznie gimnazjalistów i licealistów i przekuj pomysł w projekt! Warsztat poprowadzą trenerzy miejskiego projektu "Nastolatek w samorządzie".

BLOK B [14:30-15:30]
14:30-15:30 Jak promować lokalne działania?
Czy istnieją sposoby jak bezkosztowo przekazywać informację o lokalnym zasięgu? Jak trafić z nią do mieszkańców? Na warsztacie poznacie sprawdzone metody komunikacji z mieszkańcami oraz bezpłatne narzędzia do promocji, którymi może Was wesprzeć Wasza Dzielnica. Warsztat poprowadzą Agnieszka Matan i Zuzanna Włodarczyk z Centrum komunikacji Społecznej.
14:30-15:30 Nie takie prawo straszne…
Czyli o jakich pozwoleniach trzeba pamiętać organizując lokalne wydarzenie? Czy zawsze są nam potrzebne? Do którego urzędu powinniśmy się zgłosić? Z pomocą przyjdzie przedstawiciel Urzędu Miasta!
14:30 -15:30 Jak i po co budować lokalną sieć współpracy?
Warsztat dla każdego, kto chciałby zwiększyć zasięg, potencjał i jakość swoich lokalnych inicjatyw. Zastanowimy się nad tym, po co i w jaki sposób włączać do współpracy lokalny biznes, sektor nauki i inne podmioty. Nie zabraknie inspiracji – przykładów międzysektorowych partnerstw z Warszawy, Polski i zagranicy. Warsztat prowadzi Sylwia Borkowska, liderka inicjatywy City Partnerships, obecnie też z ramienia CKS.

 

Organizator:Śledźcie aktualności na stronie: www.inicjatywa.um.warszawa.pl/festiwal

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem medialnym portalu warszawa.ngo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz