poniedziałek, 9 marca 2015

Warsztaty i wykłady architektoniczne dla dzieci i dorosłych


WARSZTAT ARCHITEKTONICZNY – cykl warsztatów i wykładów o mieście dla dzieci i dorosłych.
Zapraszamy dzieci w wieku od 9 do 12 lat oraz wszystkich dorosłych zainteresowanych architekturą.
marzec – październik 2015
„Warsztat architektoniczny” to cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych opowiadających o Mieście, poświęcony architekturze i projektowaniu. Przyjrzymy się Miastu z różnej odległości. Co miesiąc będziemy podejmować różne wyzwania: dowiemy się, po co jest miasto i do czego służy, jak działa, czy może być wygodnie, bezpieczne, smaczne, zrównoważone.

Dzieci zapraszamy na warsztaty kreatywne, podczas których połączymy zdobywanie wiedzy o przestrzeni Miasta z fantastyczną zabawą w architektów i projektantów. Dorośli w tym samym czasie będą mogli posłuchać wykładu przygotowanego przez  ekspertów i architektów z Mazowieckiej Izby Architektów.

Wstęp jest wolny, ale na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy pod adresem ngrzywalska@fise.org.pl. 
Na zajęciach mamy 20 miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń. 

Terminy kolejnych spotkań i zapisy na nie będziemy ogłaszać na bieżąco.

      1.        22 marca 2015, godz. 14.30 - 17.00 - Jak działa miasto?
Warsztat:  Zastanowimy się, kto odpowiedzialny jest za wygląd naszego miasta. Kim jest architekt i urbanista? Gdzie są w mieście miejsca, które znamy i kochamy, a gdzie takie „popsute”, o które nikt nie dba? Dlaczego miasto rozrasta się niekontrolowane? Wybiegniemy w przyszłość  -  zaplanujemy nasze miasto.
Wykład: Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ? -  arch. Urszula Szabłowska (Mazowiecka Izba Architektów)

         2.     19 kwietnia 2015, godz. 14.30 - 17.00 - Było sobie miasto  
Warsztat:  Dzisiejsze miasto przestaje spełniać swoje pierwotne funkcje. Jak wyglądały i po co powstały pierwsze miasta? Poznamy przedwojenną zabudowę Warszawy. Dowiemy się, kim  jest Konserwator zabytków i co robi w naszym mieście.  Zaprojektujemy zabytkową ulicę na miarę naszych czasów i nowoczesnych technologii.
Wykład: Konserwator radzi. Dlaczego warto i jak dbać o obiekty zabytkowe w Warszawie – Michał Krasucki, z-ca Stołecznego Konserwatora Zabytków

         3.     31 maja 2015, godz. 14.30 - 17.00 – Przepis na miasto.
Warsztat: Co sprawia, że ciastka bardzo nam smakują? To odpowiedni dobór składników, według przepisu. A jaki jest przepis na dobre miasto? Musi być nie tylko dobrze i funkcjonalnie zaprojektowane, ale także ładne i zadbane.  Dlaczego czasem się psuje? Jak dobrać odpowiednie składniki, aby miasto było smaczne.
Wykład: Zrównoważony rozwój miasta – co to oznacza? -  arch. Urszula Szabłowska (Mazowiecka Izba Architektów)

         4.   21 czerwca 2015, godz. 11.00-13.00 - Zielono mi.
Warsztat dla całych rodzin połączony z wyjściem do Zielonego Jazdowa: Miasto rozrasta się. Nowe budynki powstają gdzie popadnie, zamiast wyrastać w miejscach dla nich przeznaczonych, a tereny zielone kurczą się. Wspólnie zbudujemy miasto, w którym zadbamy o zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy zielenią a terenami  z zabudową. Odpowiemy na pytania: czym są zielone tereny i po co miastu Wisła?

         5.  25 lipca 2015, godz. 14:00-16:00 – Miejska dżungla, czyli czego boję się w mieście?
Warsztat: Jesteś bohaterem bajki, znalazłeś się w miejskiej dżungli, czyhają na Ciebie liczne i niebezpieczne  stwory.  Miejska dżungla to istny labirynt zagadek. Jak poradzisz sobie z nimi?
Jak zaprojektować miasto abym czuł się w nim bezpieczny?
Wykład: Zrównoważony rozwój - arch. Urszula Szabłowska. Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów. Pojęcie zrównoważonego rozwoju już od wielu lat pojawia się w dyskusjach o przyszłości – przyszłości miast, ludzi, świata zwierząt, szeroko rozumianego środowiska naturalnego. Idea zrównoważonego rozwoju opiera się na zapewnieniu równowagi pomiędzy potrzebą człowieka do osiągania celów idących w parze z oczekiwaniami cywilizacyjnymi, jego prawem do funkcjonowania w zgodzie z naturą i potrzeby do obcowania z nią w jej najzdrowszej formie.

         6.    16 sierpnia 2015, godz. 14:00-16:00 - Ruch w mieście
Warsztat: Miasto to nie tylko budynki, ulice i poruszające się po ulicach samochody. Miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy, goście, turyści – to oni sprawiają, że miasto żyje. A kiedy by ich zabrakło – czy miasto się rozchoruje?  Jak wtedy wyleczyć miasto? Jak zaprojektować komunikację, aby ludzie i miasto było w dobrej kondycji?
Wykład: Warszawa dla pieszych. Model miasta europejskiego. Polityki rozwoju miast.

         7.   12 września 2015,  godz. 14:00-16:00 - W co się bawić?
Warsztat: Czy dzieci mogą same sobie zaprojektować i stworzyć przestrzeń do zabawy w mieście? Będziemy rozmawiać, projektować, kreować nową przestrzeń do zabawy i wypoczynku.

      8.   25 października, godz. 14:00-16:00 - W zgodzie z sąsiadem
Warsztat: Miasto to relacje między ludźmi, architekturą, przestrzenią, zwierzętami oraz roślinami. Podczas warsztatów zobaczymy na ile więzi ludzkie zmieniają charakter miejsca.

autorka: Katarzyna Domagalska
Spotkania dla dzieci poprowadzi Kasia Domagalska, a wykłady dla dorosłych eksperci i architekci z Mazowieckiej Izby Architektów. Program realizowany jest przez "Warsztat" w ramach cyklu "warsztat znaczy wydarzenie" wspólnie z Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów oraz Fundacją Młodej Kultury Hopsiup Project.

Patronat medialny nad cyklem objął portal  www.dzieckowwarszawie.pl. Dziękujemy!


1 komentarz:

  1. dwa pierwsze wydarzenia na waw4free: :)
    http://4free.waw.pl/wydarzenie-8320-warsztaty-i-wyklady-architektoniczne-dla-dzieci-i-doroslych-jak-dziala-miasto
    http://4free.waw.pl/wydarzenie-8321-warsztaty-i-wyklady-architektoniczne-dla-dzieci-i-doroslych-bylo-sobie-miasto
    Zachęcamy do dodawania kolejnych przez formularz na stronie. :)

    OdpowiedzUsuń