poniedziałek, 16 października 2017

LiBeratura


Liberatura to wolność, otwartość artystyczna, przekraczanie granic między gatunkami i sztukami, to literatura nie spętana ograniczeniami narzuconymi przez reguły, kanony krytyków. To pisanie-ważenie liter w celu zbudowania książki. To pisanie, które bierze pod uwagę fakt fizyczności książki.
Katarzyna Bazarnik Od Joyce’a do liberatury


Jak pisze dalej Katarzyna Bazarnik: “Istnieją utwory literackie, których przekaz nie ogranicza się wyłącznie do sfery werbalnej – w których autor „mówi” całym tomem. Takie totalne podejście do dzieła, wykraczające poza tekstowe medium, określamy mianem liberatury czyli literatury w formie książki (łac. liber). W książkach tego typu rysunek czy niezadrukowana powierzchnia kartki mają walor poetyckiej metafory a typografia podniesiona zostaje do rangi pełnoprawnego środka stylistycznego. Materialny wolumin, dowolnego kształtu i konstrukcji, przestaje być neutralnym nośnikiem tekstu, stając się integralnym składnikiem dzieła — jego czasoprzestrzennym fundamentem formowanym przez pisarza na równi ze światami wykreowanymi w języku. „Serię „Liberatura” zapoczątkowało wydanie w 2003 roku (O)patrzenia Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera. Książka została dołączona do czasopisma Ha!art (nr 15/2003). Kolejne tomy ukazywały się już niezależnie. Dotychczas w serii ukazały się dwadzieścia dwie pozycje. Prezentowana wystawa gromadzi zarówno utwory współczesne wykazujące cechy liberatury, jak i dzieła antycypujące to zjawisko, choć nie określane wcześniej tym mianem.

Dodatkowo na wystawie prezentujemy prace warszawskich artystów, twórców w przestrzeni słownej oraz wizualnej, którzy specjalnie na potrzeby projektu, wykonali prace inspirowane zjawiskiem liberatury. Na wystawie zobaczymy prace artystów takich jak: Małgorzata Gurowska, Artur Gosk , NOVIKI Studio,  Edyta Ołdak,  Pani Jurek,  Paulina Pankiewicz, Jacek Papis,  Maciej Sieńczyk, Stach Szumski.

Wystawa jest również podsumowaniem cyklicznych spotkań, podczas których uczestnicy warsztatów wykonali prace pod okiem Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera – twórców i teoretyków liberatury. Zaprezentujemy wybrane przykłady dotychczasowych efektów tych spotkań, inspirując do twórczych zabaw literacko-wizualnych.

Organizator: Stowarzyszenie “Z Siedzibą w Warszawie”
Partnerzy: Korporacja Ha!art, LiBeratura - Zenon Fajfer i Katarzyna Bazarnik, Warsztat Warszawski
Finansowanie: Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu m.st. WarszawyWarsztaty dla dorosłych
Warsztaty prowadzone przez twórców i teoretyków liberatury z Krakowa, w ramach których można było zdobyć wiedzę na temat liberatury, zobaczyć unikalne wydania liberackich książek i twórczo zmierzyć się z tym kierunkiem pod okiem profesjonalistów. Szczególnie zapraszamy nauczycieli i nauczycielki przedmiotów humanistycznych, ponieważ wierzymy, że recycling słowa może być wspaniałą inspiracją do pracy z młodzieżą i dziećmi.

W ramach warsztatów będzie można:

1) znaleźć nowe, wizualne formy dla utworu literackiego
2) udoskonalić swój warsztat pisarski
3) znaleźć nowe, ciekawe metody pracy z uczniami

Na warsztaty zapraszamy nauczycieli/lki, animatorów/rki, twórców wizualnych i osoby, które chcą podszkolić swój warsztat pisarski.

Wspólnie z uczestnikami będziemy szukać wizualnych form dla treści. Jednym z zadań będzie twórczy recycling słowa, polegający na dekonstrukcji znanego utworu literackiego, pod względem literackim lub wizualnym. Warsztat skierowany jest zarówno dla edukatorów, animatorów i nauczycieli, jak również grafików i artystów wizualnych oraz osób, które zajmują się pisaniem. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer z Krakowa, twórcy i teoretycy LiBeratury.

Warsztaty dla dzieci "Liberaturki dla małych i dużych"
Próbowałeś kiedyś stworzyć książkę, zapisaną na liściach, kamieniach albo piasku? Zastanawiałeś się jak można wyrazić słowo, żeby podkreślić jego brzmienie? Czy wiesz, że są książki, które można zamknąć w butelce? Serdecznie zapraszamy na fascynującą przygodę z innymi książkami, wyrwanymi kartkami, zamkniętymi słowami, zaczarowanymi okładkami. Wszystkich dużych i małych, którzy czytają, piszą i marzą o stworzeniu swojej książki.Organizator: Stowarzyszenie “Z Siedzibą w Warszawie”
Partnerzy: Korporacja Ha!art, LiBeratura - Zenon Fajfer i Katarzyna Bazarnik, Warsztat Warszawski
Finansowanie: Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz