piątek, 13 maja 2016

Wystawa fotografii Władysława Pawła Jabłońskiego

W dniu 2 czerwca o godzinie 18.00 w salach Warsztatu Warszawskiego odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Władysława Pawła Jabłońskiego. Zdjęcia zostały wykonane w Polsce w latach 1954-1960. Łącznie zaprezentowanych zostanie 50 fotografii. Wernisaż zostanie uzupełniony projekcją multimedialną innych zdjęć autora, które nie będą prezentowane na wystawie. Tematem przewodnim wydarzenia są dzieci.

Władysław Paweł Jabłoński w niezwykły sposób uchwycił w kadrach dzieci i ich życie w Polsce w trudnych latach powojennych. Kolekcja składa się zarówno ze zdjęć wykonanych w naturalnych plenerach, na warszawskich ulicach, na polskiej wsi, jak i z niepozowanych, naturalnych portretów. Rzeczywistość zatrzymana na fotografiach, które zostały zrobione tylko i aż 60 lat temu, zaskakuje odmienną rzeczywistością i skłania do głębszej refleksji. 

Czas trwania wystawy: 28 maja - 21 czerwca 2016 r.

Władysław Paweł Jabłoński, artysta grafik i fotograf jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale grafiki i wieloletnim pracownikiem kultowego miesięcznika dla młodzieży „Młody Technik” (1958-1980).
Urodził się 12.04.1929r. w Makowie. Dzieciństwo spędził na wsi w okolicach Skierniewic co z pewnością miało niemały wpływ na rozwój wrażliwość i postrzegania otaczającego świata. W roku 1947 zdał egzamin maturalny w Skierniewicach i wkrótce rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył w 1955 roku zdając dyplom z plakatu u prof. Henryka Tomaszewskiego. Na ostatnich latach studiów podjął pracę w Polskiej Akademii Nauk, a następnie od 1958 roku w miesięczniku „Młody Technik”. Tutaj rozpoczął swoją przygodę z fotografią. Opracowywał układ graficzny pisma, dobierał ilustracje, fotografie, zamawiał rysunki techniczne, pisał artykuły o fotografii, o motoryzacji. Pracy w miesięczniku było bardzo dużo, ale po przygotowaniu kolejnego numeru zostawało kilka dni, które można było wykorzystać na jazdę po Polsce i fotografowanie. Lata powojenne w Polsce były trudne dla mieszkańców. Bieda, brak ubrań, butów, podstawowych produktów, zmagania się z powojenną rzeczywistością, żmudne życie codzienne… wszystko to zostało w magiczny sposób uchwycone na fotografiach Władysława Pawła Jabłońskiego. Pierwsze zdjęcia – reportaż „Warszawskie dzieci” - zostały opublikowane w dodatku ilustrowanym do gazety „Życie Warszawy”. Autor na stałe współpracował m.in. z takimi tygodnikami i miesięcznikami jak „Stolica”, „Polityka”, „Świat”, „Perspektywy”, „Przekrój” czy „Przyjaciółka”. Publikował także niekiedy w „Dzienniku Ludowym” i „Gromada Rolnik Polski”.
WYSTAWY I NAGRODY
1960 Klub Międzynarodowej Książki i Prasy. Wystawa 100 fotografii „Wielki Świat Małych Ludzi”, zdjęcia o tematyce dziecięcej.
1961 Pierwsza nagroda za cykl zdjęć dzieci przyznana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
1962 Dwie pierwsze nagrody przyznane na ogólnokrajowym konkursie „Radości i smutki dziecka” wspólnie z Zofią Rydet.
1962 Wystawa „Dziecko i my” wyróżnienie za zdjęcie „Skakanka”
1962 Wystawa Fotografii Prasowej, nagroda za zdjęcie „Remanent w Sokółce”
1962 Nagroda w konkursie „Wieś polska w fotografii” za zdjęcie „Portret Kurpia”
1963 World Press Photo w katalogu wydrukowano zdjęcia ”Łakomy staruszek” i „Dzień powszedni stadionu”
1966 Moskwa i Moskwiczanie wyróżnienie za zdjęcie „Piękna nieznajoma”
1966 Wyróżnienie w konkursie „Młoda wieś w fotografii” za zdjęcie ”Ojcowska dłoń”
1966 Wyróżnienie w konkursie organizowanym przez CAF i SDP.

SPRZĘT FOTOGRAFCZNY
Dwa aparaty małoobrazkowe Exakta Varex + komplet obiektywów wymiennych, flesz /własnej konstrukcji/, bardzo wysoki statyw, 2 reflektory po 1000 W, mikroskop + zestaw do aparatów, pierścienie pośrednie.
ULUBIONE TEMATY
Fotografia dziecięca zajmuje znaczne miejsce w dorobku artysty. Kolejnym ważnym tematem fotografii Władysław Pawła Jabłońskiego jest tzw. Polska Ludowa i zjawiska charakterystyczne dla tamtych czasów. Prowincja, wieś, ludzie, życie codzienne. Sporo miejsca w kolekcji zajmują także zdjęcia z podróży do innych krajów. Z racji zawodu dziennikarza, artysta był niekiedy delegowany poza Polskę i w te podróże zawsze zabierał aparat. Tematy zagraniczne były szczególnie ciekawe dla Polaków, którzy Polsce Ludowej nie mieli kontaktu z „zachodem”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz