piątek, 28 sierpnia 2015

Dni Śródmieścia w Warsztacie - zapraszamy!


Dni Śródmieścia 2015 to czas, w którym prezentować się będą w różnych formach śródmiejskie organizacje i instytucje, działające na rzecz kultury i środowiska lokalnego.

Rozpoczną się one 30 sierpnia o godz., 18.00 w ArtParku plenerowym koncertem Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem „Opera Quartet” Warszawskiej Opery Kameralnej, organizowanym przez Dom Kultury Śródmieście.

Podczas kolejnych 13 dni (31 sierpnia – 12 września) każda z instytucji/organizacji zaproponuje własną formę prezentacji w określonym przez siebie miejscu i terminie. W niedzielę 13 września zapraszamy wszystkich na koncert zamykający, który odbędzie się w dniu Święta Skarpy Warszawskiej – Projekt Tribute to Nalepa w podwórku Kamienicy Artystycznej na Foksal 11, godz. 18.00.

W ramach Dni Śródmieścia w Warsztacie odbędą się zajęcia międzypokoleniowe:

5.09. (sobota) w godz. 11:00-12:30, "Dziadkowie czytają wnukom" - spotkanie dla dziadków i wnuków z książeczką "LAS i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy" i jej autorką Justyną Styszyńską, zajęcia polegać będą na czytaniu książeczki i prostych pracach plastycznych. Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesne klasy szkoły podstawowej.


więcej o książeczce: https://www.youtube.com/watch?v=awMiochqdVA&feature=youtu.be

obowiązują zapisy pod adresem: warsztat@fise.org.pl
liczba miejsc ograniczona!

12.09. (sobota) w godz. 14:00-16:00, "W co się bawić? Czy dzieci same mogą zaprojektować przestrzeń do zabawy w mieście?" - spotkanie warsztatowe dla dzieci i rodziców pobudzające kreatywność i wyobraźnię, uwzględniające zajęcia plastyczne. Zapraszamy dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
 

obowiązują zapisy pod adresem: warsztat@fise.org.pl
liczba miejsc ograniczona!

Szczegółowe informacje nt. Dni Śródmieścia można znaleźć
• na stronie Domu Kultury Śródmieście (koordynatora tego wydarzenia):
http://dks.art.pl/files/7ebab6f4/ulotka_dni_srodmiescia_dl_rozkladowki.pdf
• na stronach uczestników i Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz w informatorze, gdzie zostały zebrane wszystkie wydarzenia.

Do udziału w Dniach Śródmieścia, poznania instytucji i organizacji działających na terenie dzielnicy zaprasza Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.

piątek, 14 sierpnia 2015

Zakątek Artystyczny

Serdecznie zapraszamy na drugą jednodniową plenerową wystawę prac malarskich seniorów "Zakątek Artystyczny". Wystawa odbędzie się w sobotę 29 sierpnia w godz. 10-15 na skwerze przed "Warsztatem". Hasłem obecnej edycji wydarzenia są "Impresje wakacyjne". Organizatorką wydarzenia jest pani Danuta Kasprzyk.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany udziałem w tej wystawie, to prosimy o kontakt z "Warsztatem" - przekażemy kontakt pani Danucie.

Poniżej zdjęcia naszych zrobionych własnym sumptem plakatów z rysunkami pani Danuty:





czwartek, 13 sierpnia 2015

Ludzie Warsztatu - część 3

Chcielibyśmy, żebyście dziś poznali panią Danutę Kasprzyk, kolejną osobę, która bardzo aktywnie działa w "Warsztacie" na rzecz naszych gości. Pani Danuta prowadzi od kilku miesięcy Towarzystwo Pastelowe (we wtorki o godz. 10.00), czyli otwarte spotkania podczas których uczestnicy i uczestniczki wspólnie uczą się rysować z wykorzystaniem pasteli.  Pani Danuta zorganizowała już jedną jednodniową plenerową wystawę malarstwa seniorów "Zakątek Artystyczny", a w planach są dwie kolejne (oczywiście zapraszamy też inne grupy wiekowe!). Pierwsza wystawa odbyła się pod hasłem "Portrety ludzi i zwierząt", a planowana na koniec sierpnia będzie miała tytuł "Impresje wakacyjne" (wkrótce napiszemy coś więcej).

Jak trafiła Pani do "Warsztatu" i zaczęła Pani działać społecznie?
Do Warsztatu trafiłam szukając grup konwersacyjnych w językach angielskim i francuskim. Informacje znalazłam w internecie.
8 lat temu prezesowałam społecznie w jednym z pierwszych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie. Wróciły jednak dawne potrzeby związane z działalnością artystyczną. W swoim czasie skończyłam szkołę o charakterze artystycznym i ciągnęło mnie do bycia w grupie malarskiej i rysunkowej. Warsztat odniósł się bardzo życzliwie do propozycji utworzenia Towarzystwa Pastelowego zajmującego się suchymi technikami malarskimi. Zbieramy się wiec w lokalu udostępnionym przez FISE raz w tygodniu w małej grupie i malujemy, rysujemy oraz organizujemy wystawy plenerowe prac naszych oraz twórców z zaprzyjaźnionych kręgów artystycznych. Wszystkiemu patronuje słoneczna, uśmiechnięta i świetnie z nami współpracująca pani Natalia Grzywalska oraz silna grupa, która tworzy ekipę Warsztatu. 
 

środa, 12 sierpnia 2015

Poczuj siebie tu i teraz – program rozwojowy


BARDZO DZIĘKUJEMY ZA TAK DUŻE ZAINTERESOWANIE ZAJĘCIAMI, NIESTETY MIEJSCA JUŻ SIĘ SKOŃCZYŁY!

Po majowym, bardzo owocnym spotkaniu "Poczuj siebie tu i teraz!", postanowiłyśmy zaprosić Was do kontynuowania naszej przygody z rozwojem osobistym. Dlatego zapraszamy Was serdecznie na cykl spotkań "Poczuj siebie tu i teraz", które będą odbywały się w każdy ostatni piątek miesiąca (tylko w grudniu będzie to inny termin).

Cykl poprowadzi Agnieszka Szczepaniak, certyfikowany Zen Coach www.terazcoach.pl.

Udział w cyklu jest oczywiście bezpłatny.

Poczuj siebie tu i teraz – program rozwojowy
Weź udział w programie jeśli chcesz:
·         wyciszyć się
·         poprawić swoje samopoczucie i mieć więcej energii
·         mieć większy wpływ na swoje życie
·         żyć bardziej świadomie

W trakcie programu:
·         przyjrzysz się swojej wewnętrznej przestrzeni
·         zobaczysz na czym polega umiejętność uważnej obserwacji pojawiających się myśli i emocji
·         zauważysz co przybliża Cię do bycia w pełni sobą
·         zobaczysz jak empatia i uważność mogą być pomocne w osiąganiu Twoich celów

Program:
Program składa się z sześciu kroków. Będą to comiesięczne 3 – godzinne spotkania (17.30-20.30), w trakcie których będziemy eksplorować poniższe zagadnienia:

I. 28.08.2015 Zmiana
· Czym jest dla mnie zmiana ?
· Jak ja doświadczam zmiany ?
· Co może dać mi zmiana ?
· Jak mogę wspierać siebie w procesie zmian ?
II. 25.09.2015 Słuchanie siebie: myśli
III. 30.10.2015 Słuchanie siebie: emocje
IV. 27.11.2015 Słuchanie siebie: ciało
V. 18.12.2015 (wstępnie) Integracja: myśli – emocje – ciało
VI. 29.01.2016 (wstępnie) Utrwalenie zmiany

Dla kogo:
Dla wszystkich osób ciekawych siebie, szukających bliskiego kontaktu ze sobą i z innymi.

Metoda warsztatu:
oparta na własnym doświadczeniu. Wszystkie Twoje odkrycia możesz od razu wykorzystać
w życiu codziennym.
Ćwiczenia zbudowane są z elementów podejścia zen coachingu, pracy z ciałem, mindfulness, focusing, NVC (Nonviolent Communication), medytacji zen.

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztacie, napisz na ngrzywalska@fise.org.pl. Zaznacz w mailu, że chodzi właśnie o warsztat "Poczuj siebie tu i teraz".
Decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc jest ograniczona.

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Biblioteczka Sąsiedzka - reaktywacja

Nasza biblioteczka sąsiedzka przeszła małą reorganizację, żeby ułatwić dostęp do powieści i książek historycznych. Większą część naszych zbiorów stanowią pozycje związane z ekonomią społeczną i trzecim sektorem i to one były dotychczas najlepiej wyeksponowane, ale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to lektura, która ekscytuje każdego.
W związku z tym na regale naprzeciwko drzwi wygospodarowaliśmy sześć półek na książki takie jak:
- "Sto lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza" po angielsku
- "Chłopak i dziewczyna czyli heca na 14 fajerek" Hanny Ożogowskiej
- "Opis podróży z Paryża do Jerozolimy" Chateaubrianda
i wiele wiele innych.
Książki z naszej biblioteczki można brać sobie na zawsze do domu. Miło nam będzie, jeśli w zamian przyniesie się jakąś inną książkę, ale nie trzeba tego robić. Nie zgadzamy się tylko na wynoszenie książek całymi naręczami.


środa, 5 sierpnia 2015

Warsztat Architektoniczny - spotkanie 5. Ruch w mieście

Dowiedz się z nami jak działa miasto! Zapraszamy wszystkich małych i dużych miłośników architektury i urbanistyki na kolejną edycję "Warsztatu Architektonicznego" w niedzielę 16 sierpnia w godz. 14.00-16.00.
Warsztat dla dzieci: Miasto to nie tylko budynki, ulice i poruszające się po ulicach samochody. Miasto to przede wszystkim jego mieszkańcy, goście, turyści – to oni sprawiają, że miasto żyje. A kiedy by ich zabrakło – czy miasto się rozchoruje?  Jak wtedy wyleczyć miasto? Jak zaprojektować komunikację, aby ludzie i miasto było w dobrej kondycji?
Film dla dorosłych: "Zurbanizowani" r
eż. Gary Hustwit, http://www.hustwit.com/category/urbanized/, polska recenzja np. tu: http://www.architekturaibiznes.com.pl/start.php?opt=sites&item_id=1786 
Wstęp jest wolny, ale na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy pod adresem ngrzywalska@fise.org.pl. 
Na zajęciach mamy 20 miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń.
WARSZTAT ARCHITEKTONICZNY – to cykl warsztatów i wykładów o mieście dla dzieci i dorosłych.
Zapraszamy dzieci w wieku od 9 do 12 lat oraz wszystkich dorosłych zainteresowanych architekturą.
marzec – październik 2015
„Warsztat architektoniczny” to cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych opowiadających o Mieście, poświęcony architekturze i projektowaniu. Przyjrzymy się Miastu z różnej odległości. Co miesiąc będziemy podejmować różne wyzwania: dowiemy się, po co jest miasto i do czego służy, jak działa, czy może być wygodnie, bezpieczne, smaczne, zrównoważone.
Dzieci zapraszamy na warsztaty kreatywne, podczas których połączymy zdobywanie wiedzy o przestrzeni Miasta z fantastyczną zabawą w architektów i projektantów. Dorośli w tym samym czasie będą mogli posłuchać wykładu przygotowanego przez  ekspertów i architektów z Mazowieckiej Izby Architektów.

Patronat medialny nad cyklem objął portal  www.dzieckowwarszawie.pl.

Jak wspierać i rozwijać warszawskie działania lokalne?





Jak wspierać i rozwijać warszawskie działania lokalne? Spotkanie otwarte
Działasz lokalnie, realizujesz pomysły wraz sąsiadami, prowadzisz organizację pozarządowa działająca na rzecz społeczności lokalnych? Zapraszamy na spotkanie otwarte, na którym  wspólnie zastanowimy się nad formułą konkursu na wspieranie działań lokalnych. Spotkanie odbędzie się we wtorek 11 sierpnia o godz. 17.30 w Warsztacie Warszawskim (pl. Konstytucji 4).
Warszawa rozwija się dzięki aktywnym mieszkańcom - ludziom i organizacjom, którzy ożywiają i integrują lokalne społeczności. Miasto chce wspierać rozwój wspólnot lokalnych i zachęcać mieszkańców Warszawy do włączania się we wspólne działania i realizowania oddolnych inicjatyw. Jednym z pomysłów na takie wsparcie jest prowadzenie centrum wspierania lokalności.

Efektem spotkania ma być lista rekomendacji do otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych, który ogłoszony zostanie na jesieni 2015 roku. Organizatorem spotkania jest Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

wtorek, 4 sierpnia 2015

Męski punkt widzenia - kolejne spotkanie

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów na spotkanie z cyklu: MĘSKI PUNKT WIDZENIA:

10 sierpnia (poniedziałek) godz. 18.30 do godz. 20.00 (parter)

Warszawa, Pl. Konstytucji 4 - WARSZTAT
(przy przejściu pod filarami w kier. ul. Koszykowej)

Wiesław Winkler - Historia i magia japońskich mieczy

Wiesław Winkler:
znawca japońskiej kultury. Posiada stopień mistrzowski 3 dan.
Pasjonat i wspaniały gawędziarz o magii japońskich mieczy.
Członek Polskiej Sekcji Miecza Japońskiego
Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.
Rzeźbiarz, kolekcjoner i konserwator.
Autor książek: Japońska broń drzewcowa. Przewodnik 2005;
Ewolucja broni drzewcowej Specyfika drzewców na tle historii Japonii.
Materiały używane do produkcji broni drzewcowej Rodzaje broni drzewcowej zmierzch japońskiej broni drzewcowej.
Katana i karabela. Obyczaje szablą pisane.
Niezwykła i zupełnie wyjątkowa książka traktująca o mało znanych analogiach pomiędzy Polakami, a Japończykami, czyli najbardziej na zachód i na wschód wysuniętymi użytkownikami szabel.

Serdecznie zapraszamy również Panie,
które chciałyby lepiej poznać „męski punkt widzenia”.

Wstęp wolny

Kontakt do organizatora: e-mail; renata.kozerska@wp.pl
wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/124250381250600/

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Ja kobieta

foto pixabay.com\Lazare


Serdecznie zapraszamy kobiety w każdym wieku na warsztat rozwojowy "Ja kobieta". Jeśli rozwój osobisty jest dla Ciebie ważny, ten warsztat jest dla Ciebie!

kiedy: 29.08.2015, godz. 10:00-15:00
gdzie: w "Warsztacie" przy pl. Konstytucji 4

Podczas warsztatu każda z uczestniczek przyjrzy się pełnionym przez siebie rolom oraz zastanowi się skąd może czerpać siłę i pewność siebie. Popracujemy także nad tym, jak dbać o siebie w relacjach z innymi.

Prowadzące:
Julia Dmeńska, trenerka, animatorka społeczności lokalnej, założyła w 2013 i prowadzi Wawerski Klub dla Rodzin, wiceprezeska stowarzyszenia Mierz Wysoko.
Michalina Laskowska, trenerka rozwoju osobistego i doradczyni zawodowa, współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

Udział jest oczywiście bezpłatny, zgłoszenia prosimy przesyłać na adres ngrzywalska@fise.org.pl. W grupie jest 18 miejsc. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Zapraszamy serdecznie!