piątek, 25 października 2013

Joga Śmiechu! :-)

W środy i piątki (16:45 - 17:45) w Warsztacie Joga Śmiechu! WSTĘP WOLNY

Joga śmiechu, czyli zdrowie, radość i spokój poprzez śmiech!

„Nie musimy być szczęśliwi by się śmiać, stajemy się szczęśliwi, gdy się śmiejemy”
dr Madan Kataria, lekarz, twórca jogi śmiechu

Czy wiesz, że możemy śmiać się niezależnie od nastroju, bez pomocy kawałów czy komedii?

Takie możliwości otwiera joga śmiechu, praktyka, która łączy oryginalne ćwiczenia wywołujące śmiech z ćwiczeniami oddechowymi jogi czyli tzw. pranajamą i relaksacjami. Śmiejemy się w grupie, utrzymując kontakt wzrokowy i dziecięcą jakość zabawy, po kilku chwilach od wywołanego na życzenie śmiechu przechodzimy do naturalnego śmiechu. Jest udowodnione naukowo, że nasze ciało nie rozróżnia pomiędzy śmiechem sztucznym a prawdziwym, w obu wypadkach dostaje dużą dawkę tlenu, energii i dobrego samopoczucia.

Joga śmiechu została stworzona w Indiach w 1995 roku przez doktora medycyny Matana Katarię, który wraz z grupą 5 osób utworzył pierwszy klubu śmiechu w parku w Bombaju. Od tego czasu powstały tysiące klubów śmiechu w ponad 70 krajach. Dodatkowo, joga śmiechu jest praktykowana w licznych szkołach i uniwersytetach, firmach i znanych korporacjach, ośrodkach dla seniorów czy grupach samopomocowych dla chorych na raka.

Joga śmiechu zaleca regularne śmianie się jako codzienną praktykę. Abyśmy doznali pożądanego efektu redukcji stresu, dobrze by było śmiać się przez przynajmniej 10 minut, podczas gdy słysząc kawał czy ciesząc się ze spotkania miłej nam osoby śmiejemy się tylko kilka sekund. Na sesjach jogi śmiechu w bezpiecznej przestrzeni uczymy śmiać się głośno i głęboko czyli z przepony. Uznajemy, że śmiech to zbyt ważna sprawa by zostawiać ją przypadkowi, śmiejemy się więc za sprawą siły wewnętrznego postanowienia.

Joga śmiechu propagując śmiech jako rodzaj uniwersalnego języka chce przyczynić się do budowania światowego pokoju.

Zalety jogi śmiechu:

-dostarcza świeżej dawki endorfin i poprawia nastrój
-wzmacnia system immunologiczny i wspomaga samoleczenie się organizmu
- sprzyja lepszej wydajności i kreatywności w pracy dostarczając tlen do organizmu
- ułatwia kontakty społeczne, dzięki wewnętrznej pogodzie ducha, którą daje ta praktyka łatwiej przyciągnąć znajomych i przyjaciół
- pozwala przejść ze śmiechem przez wyzwania, które nam stawia życie, daje więcej spokoju i dystansu, otwiera na nowe rozwiązania


Piotr Bielski – certyfikowany nauczyciel jogi śmiechu, której uczył się w Indiach od jej twórcy doktora Madana Katarii. Propaguje bezwarunkowy śmiech dla zdrowia i pogody ducha, ma misję uczynienia z Polski najbardziej roześmiany kraj świata. Prowadzi otwarte sesje w parkach, warsztaty w centrach jogi i rozwoju osobistego, specjalne sesje dla firm i organizacji pozarządowych, a nawet zagląda z zajęciami jogi śmiechu do domów pomocy społecznej czy więzień. Socjolog i dziennikarz z poprzedniego wcielenia, od 12 lat praktykuje hatha jogę, od kilku lat taniec kontakt improwizacje i inne metody pracy z ciałem, tworzy opowiadania i poezję.


Organizator: Warszawski Klub Jogi Śmiechu
www.joginsmiechu.wordpress.com
www.facebook.com/JoginSmiechu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz