piątek, 23 listopada 2018

Olga Prokop-Miśniakiewicz „Miejska Neuroza”Wystawa malarstwa w dniach 26.11.2018-09.12.2018


"Jeżeli wierzyć francuskiemu biskupowi Bossuetowi pierwsze miasto założył Kain, żeby mieć gdzie głuszyć wyrzuty sumienia. Być może to nieprawda, ale wspaniale tłumaczy nasze miejskie neurozy i nadaje im symboliczne umocowanie. W tej perspektywie wszyscy bowiem jesteśmy dziedzicami tego pierwszego zbrodniarza w historii i jednocześnie pierwszego mieszczucha. A do tego każdy z nas nosi w sobie ślady owej pierwotnej winy, tego sui generis „grzechu pierworodnego” mieszczaństwa. Ojcowie jedli kwaśne winogrona, dzieci mają popsute zęby..."
Jacek Zalewski, fragm. recenzji z katalogu wystawy „Odniesienia Analogie Ogniwa”, Lublin V 2018


„Nikt nie lubi pokazywać ciemnej strony swojej natury. Jednak dla artystów najbardziej interesujące jest odkrywanie tego, co inni woleliby schować. Olga Prokop-Miśniakiewicz zgłębia temat człowieka we współczesnym świecie, niejednokrotnie samotnego, zagubionego w miejskiej przestrzeni. Odkrywa zakamarki jego duszy i ujawnia najmroczniejsze tajemnice. Jej sztuka nie dzieli tego, co jest nierozłączne. Pokazuje emocje, a jednocześnie jest mocno związana z cielesnością i skrywanymi pragnieniami; koncentruje się wokół ludzkiej postaci, nawet jeśli nieobecnej na obrazie, jednak wyraźnie wyczuwalnej. Obrazy Olgi Prokop -Miśniakiewicz są niezwykle wciągające i zmuszają odbiorcę do głębokiej refleksji nad naszą egzystencją.  
Agnieszka Stróżyk, kurator wystawy „Miejska Neuroza”


Olga Prokop-Miśniakiewicz 
Absolwentka Instytutu Edukacji Artystycznej APS z 2016 roku, gdzie obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni rzeźby prof. Macieja Zychowicza. W 2013 r. ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ukończyła również studia na wydziale Architektury PW w Warszawie oraz Faculty of Architecture University of Detroit. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą – w swojej twórczości zwraca się ku człowiekowi, jego cielesności domagającej się spełnienia w rozkoszy i wiecznym święcie oraz duchowości, pragnącej postu i w poście szukającej spełnienia. Organizatorka wydarzeń artystycznych: Forum Sztuki 2013, Art Fresh Festival (AFF) edycja 2015-2017 oraz Ochota na Sztukę 2016. Pisze o sztuce i o historii sztuki na blogu „Ogród rozkoszy”, dokumentuje ochockie trzepaki i podwórka na stronie „Ochota na trzepaku”, uczy młodzież i dorosłych malarstwa i rysunku w Magazynie Sztuk, filii Ośrodka Kultury Ochoty OKO. Mieszka i tworzy na warszawskiej Ochocie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz