wtorek, 10 listopada 2015

Już w sobotę...Tajemnicze postaci z Ogrodu SaskiegoZapraszamy dziadków, rodziców i dzieci do spędzania jesiennych dni w kręgu filozofii, etyki, historii i sztuki. W Warsztacie odbędą się zajęcia, których inspiracją jest 21 stojących w Ogrodzie Saskim barokowych posągów, pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. 

Najbliższe zajęcia:

Szukam człowieka... - lampa Diogenesa.
Zajmiemy się jednym z podstawowych zagadnień współczesnej kultury, czyli jak można znaleźć drugiego człowieka i kim jest człowiek. Czy jest to on istotą społeczną, istotą śmiejącą się, czy może jedynie nieopierzonym, dwunożnym ptakiem ? W oparciu o bajki filozoficzne oraz “Historię filozofii po góralsku” Józefa Tischnera zastanowimy się, jak można nawiązywać dobre i wartościowe relacje międzyludzkie. Nawiązując do postaci Diogenesa dowiemy się od młodego pokolenia, co jest im potrzebne do szczęścia i czego zażyczyliby sobie, gdyby mieli taką możliwość, od władcy świata - Aleksandra Macedońskiego. Zajęcia połączymy z warsztatem plastycznym, podczas którego chętni uczestnicy wykonają "lampę Diogenesa", w której ściany wpiszemy różnego rodzaju sposoby na spotkanie Drugiego. 

Spotkanie 14.11.2015 r. o godz. 11.00

Filozoficzna rewia mody.
Za pomocą prezentacji multimedialnej i ikonografii pokażemy historyczne przedstawienia wartości – Mądrości, Stałości, Siły, Umiarkowania, a także przywar – Pychy, Kłamstwa i Obłudy. Omówimy atrybuty owych przedstawień i zastanowimy się nad ich trafnością. Zastanowimy się, co może oznaczać występowanie atrybutu, jaką informację przekazują nam nasi warszawscy przodkowie, królowie i artyści przedstawieni na pomnikach i rzeźbach. Następnie podzielimy uczestników na grupy, które na podstawie tekstów będą musiały ustalić, o jakiej wartości jest mowa i jak ją można przedstawić. Korzystając z różnych akcesoriów, strojów i gadżetów przygotowanych przez organizatorów, każda grupa tworzy własne przedstawienie cnót i innych wartości oraz prezentuje je wszystkim uczestnikom.

Spotkanie 28.11.2015 r. o godz. 11.00

Spotkania organizuje Fundacja Bez Wizy. Więcej informacji i zgłoszenia na: www.bezwizy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz