czwartek, 23 lipca 2015

Społeczno-Ekonomiczny Klub KsiążkiCzy Wam też brakuje miejsca i okazji, żeby podyskutować o ważnych artykułach i książkach, które czytacie? Jeśli tak, to zapraszamy do udziału w naszym "Społeczno-Ekonomicznym Klubie Książki SEKKs" (bo ekonomia jest jak seks - dotyczy nas wszystkich i w dużym stopniu determinuje nasze życie - zarówno jednostek, jak i całych zbiorowości, co można próbować układać w różnego rodzaju modele, stratyfikacje i wzory), w którym będziemy czytać i rozmawiać o najbardziej gorących, inspirujących i prowokujących tekstach ostatnich lat!

Klub poprowadzi Łukasz Komuda, pracownik FISE, redaktor portalu Rynekpracy.org, z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania poszukiwacz ciekawostek.

Spotkania będą odbywały się co drugi tydzień od 17 sierpnia do 7 grudnia, w poniedziałki od 17.30 do 19.30, oczywiście w „Warsztacie”.
 Na początku spotkania czeka nas wprowadzenie na temat autora oraz samej książki, a później będziemy swobodnie dyskutować wokół tematu dotykanego przez autora.

Oto lista lektur, do których przeczytania zapraszamy (oczywiście można też przyjść nie czytając książek):
17 sierpnia 2015:  
„Punkt przełomowy” – Malcolm Gladwell (ogólnie o zjawiskach społecznych, mechanizmach mód czy epidemii i o trudności ich uchwycenia)

31 sierpnia 2015:
„Komplikacje”– Atul Gawande (o systemie opieki zdrowotnej od strony ekonomicznej i praktycznej)

14 września 2015:
 „Rok koguta” – Guy Sorman (o Chinach, o jakich rzadko czytamy gdzie indziej – czyli imperium, któremu coraz bardziej ciążą rozliczne problemy społeczne i systemowe – problemy, o których rzadko słyszymy w telewizji czy czytamy w Internecie)

28 września 2015:
„Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości” – Paul H. Dembinski i Simone Beretta (o kryzysie finansowym, chorej nadmiernej finansjalizacji świata, ryzykach systemowych, oraz o wartościach chrześcijańskich jako ciekawym punkcie odniesienia do systemu finansowego i ekonomii jako takiej)

12 października 2015:
„Diamentowy wiek” – Neal Stephenson (powieść, ale pokazująca co nas czeka, gdy wszystko będzie za darmo)

26 października 2015:
„Kapitał w XXI wieku” – Thomas Piketty (najgłośniejsza książka ekonomiczna ostatnich 20 lat, ustawiająca na nowo narrację o nierównościach i zagrożeniach jakie niesie system  kapitalistyczny w wersji wolnorynkowej)

9 listopada 2015:
„Superfreakonomia” – Steven D. Levitt i Stephen J. Dubner (o nietypowych rozwiązaniach problemów – takich, jak globalne ocieplenie, rozbijaniu stereotypów – takich jak zarobki prostytutek, a także o kwestiach życia i śmierci, czyli odpowiedzi na pytanie, czy zamachowcy-samobójcy powinni wykupywać ubezpieczenia na życie)

23 listopada 2015:
"Dziecięca choroba liberalizmu" Rafała Wosia - polecamy wywiad z autorem na portalu Ekonomiaspoleczna.pl http://www.ekonomiaspoleczna.pl/wiadomosc/1676473.html

7 grudnia 2015:
„23 rzeczy, jakich nie mówią ci o kapitalizmie” Ha-Joon Changa
, więcej: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/23-rzeczy-ktorych-nie-mowia-ci-o-kapitalizmie

Wstęp wolny, zapraszamy!

2 komentarze:

  1. o rany, genialny pomysł i dobór tytułów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. zazdroszczę Warsztatów...

    OdpowiedzUsuń