piątek, 29 sierpnia 2014

Stwórzcie z nami mapę warszawskich rzemieślników!

Od jakiegoś czasu w ramach INFOpunktu przygotowujemy dla mieszkańców Warszawy mapę. Można na niej znaleźć dane kontaktowe do większości publicznych i pozarządowych placówek kultury i pomocy społecznej. Łatwo i szybko wyszukasz tu kawiarnie dla rodziców z dziećmi lub kluby seniora.

Zbieramy także informacje o małych lokalnie działających punktach rzemieślniczych - coraz trudniej znaleźć dobrego szewca, kaletnika, zegarmistrza, introligatora, krawcową, tapicera, jubilera. Jeśli w twojej okolicy działa rzemieślnik - dodaj do do naszej mapy!

Mapa została stworzona na otwartym narzędziu Crowdmap.com - dzięki temu sami możecie dodawać znane Wam punkty usługowe, a także organizacje pozarządowe czy miejsca oferujące wydarzenia kulturalne dla mieszkańców Warszawy.

Stwórzmy razem fajną mapę, dzięki której przywrócimy starym rzeczom drugą młodość i nie dopuścimy do zniknięcia warszawskich rzemieślników.

Mapa funkcjonuje pod adresem: https://warsztatwarszawski.crowdmap.com/

czwartek, 28 sierpnia 2014

Odkryj swój potencjał - nowe zajęcia dla seniorów







W dwa pierwsze piątki września  i października zapraszamy na nowy cykl spotkań - Odkryj swój potencjał i podziel się nim. Serdecznie zapraszamy!

Odkryj swój potencjał i podziel się nim - Inspirujące warsztaty dla Seniorek i Seniorów.

Zapraszamy serdecznie na cykl warsztatów w Warsztacie.

Podczas naszych czterech spotkań będziemy:

1. Szlifować diamenty czyli odkrywać, nazywać i wydobywać na światło dzienne potencjały i unikalne Zasoby, które w nas tkwią uśpione, nie zawsze do końca uświadomione.
2. Eksponować i dzielić się pięknem odkrytych Zasobów, czyli pracować na tym, jak podzielić się z innymi, tym co potrafimy, wiemy, znamy, przeżyliśmy.
Jak zainspirować innych naszymi wystąpieniami? Jak przygotować się do spotkań z grupą?

Zapraszamy wszystkich którzy gotowi są:
  • twórczo i odważnie zajrzeć w siebie,
  • odkryć i nazwać lub dostrzec na nowo swoje potencjały,
  • dzielić się z innymi poprzez prowadzenie spotkań, warsztatów dla Seniorek i Seniorów.
Spotkania odbędą się w dniach 5.09, 12.09, 3.10, 10.10  w godzinach 9:00 – 12:00.

Będą miały charakter zamknięty do 15 osób. Stanowią całość i mają logiczną kolejność. Zachęcamy zatem do udziału we wszystkich czterech spotkaniach.
 
Listę stałych uczestników stworzymy na początku 1wszego spotkania.

Osoby prowadzące to: Katarzyna Bryczkowska i Grażyna Kobiałka – doświadczone trenerki i doradczynie zawodowe z pasją wykonujące swoją pracę.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych! 

Kafejka na łamach ngo.pl

O Kafejce napisał właśnie portal ngo.pl:
http://warszawa.ngo.pl/wiadomosc/1004527.html
Zapraszamy do lektury i do brania udziału w naszych spotkaniach!

środa, 27 sierpnia 2014

Program Kafejki Międzypokoleniowej na wrzesień







W dziale "Kafejka Międzypokoleniowa" znajdą Państwo program naszych spotkań dla seniorów na wrzesień, który jak zwykle stworzyliśmy wspólnie z uczestnikami.
Znajdą w nim Państwo dobrze już znane i cieszące się dużym zainteresowaniem cykle spotkań:
- w co drugi wtorek będą się odbywały zajęcia z Choreoterapii - uwaga, zajęcia będą się odbywały o 11.00, a nie jak dotychczas o 12.00!
- w trzy pierwsze środy września pani Kim Rankin poprowadzi konwersacje z języka angielskiego dla średnio- i zaawansowanych. Na zajęcia zapraszamy osoby, które już mówią po angielsku.
- w środy zapraszamy na zajęcia teatralne z Magdaleną Engelmajer z Teatru ME/ST,
- w co drugi czwartek będą się odbywały zajęcia rękodzielnicze z artystką Elżbietą Hołoweńko,
- w piątki na zamianę będą się odbywały wycieczki po Śródmieściu ze Stowarzyszeniem Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" oraz warsztaty malarskie z artystką Anną Kossakowską.

Wśród nowości pojawił się cykl zajęć rękodzielniczych ze Stowarzyszeniem Akademia Łucznica - m.in makrama, plecionki indiańskie, filc i malowanie na szkle - oraz spotkania prowadzone przez uczestników "Kafejki" - pani Lidia Mirońska poprowadzi spotkanie "Jak dożyć setki", a pani Ewa Marynowska opowie o tajemnicach zielonej japońskiej herbaty matcha.
Program z konkretnymi datami znajdują się tu:
http://warsztatwarszawski.blogspot.com/p/kafejka-miedzypokoleniowa.html
Serdecznie zapraszamy!

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa

Już w najbliższy czwartek zapraszamy na wernisaż wystawy prac malarskich przygotowanych przez członków Chabrowego Klubu Asa.
Wystawę będzie można oglądać do 20 września. Zapraszamy!

piątek, 22 sierpnia 2014

Jak przeżyć adaptację w przedszkolu i nie zwariować?


Już w najbliższą środę zapraszamy do INFOpunktu na spotkanie dla rodziców i dzieci, które wkrótce rozpoczynają edukację w żłobkach i przedszkolach.

Moment wyjścia dziecka z domu do instytucjonalnej opieki w żłobku lub przedszkolu to czas dużej zmiany dla całej rodziny. Często stresujemy się tym czy nasze dziecko będzie jadło obiady, zdobędzie kolegów, odpieluchuje się, będzie się słuchać „Pani”…

Dzieci, choć nie potrafią o tym mówić też się stresują – nowym otoczeniem, zabawkami, nieznanymi dziećmi, panującymi w przedszkolu lub żłobku zasadami.

Jak nie zwariować i spokojnie przeżyć okres adaptacji naszego dziecka w żłobku i przedszkolu? Na przywołane pytania i wiele innych pomogą odpowiedzieć psycholożki z Komitetu Ochrony Praw Dziecka – Karolina Budzik i Beata Humięcka.

Zapraszamy rodziców i dzieci do swobodnej rozmowy i wymiany doświadczeń w środę 27 sierpnia br. o godz. 18:00 w Warsztacie przy Pl. Konstytucji 4.

Wstęp wolny!

Uwaga, wolontariusze poszukiwani!


Zaprzyjaźniona z Warsztatem Fundacja DUCH poszukuje wolontariuszy. 

Pomoc potrzebna będzie podczas historycznej gry miejskiej dla dzieci i rodziców, która odbędzie się na warszawskiej Starówce w dniu 6 września br.

Potrzebni są wolontariusze do pomocy przy obsłudze poszczególnych punktów gry - zapraszamy osoby lubiące historię, lubiące opowiadać, z poczuciem humoru.

Osoby zainteresowane udziałem w grze prosimy o kontakt bezpośrednio z organizatorami gry: warszawatyija@duch.edu.pl, 692 981 439.

Gra odbędzie się w ramach projektu "Warszawa, Ty i ja", który jest współfinansowany przez Urząd Miasta.

środa, 20 sierpnia 2014

Warszawskie Historie Kuchenne w mediach

 
O konkursie Warszawskie Historie Kuchenne napisała Gazeta Wyborcza na swoim warszawskim portalu. Bardzo się cieszymy!
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16500254,Historia_Warszawy_od_kuchni__Ty_tez_mozesz_byc_autorem.html
24 sierpnia o 16-tej będziemy gościć w cyfrowym kanale Polskiego Radia PR24. 
Wkrótce o WHK będzie można usłyszeć także w Radiu Eska, EskaRock i Wawa.

środa, 13 sierpnia 2014

Jutro zajęcia SACRED HARP odwołane

Informujemy, że jutrzejsze spotkanie grupy śpiewaczej SACRED HARP planowane na godz. 19:00 zostało odwołane.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Zajęcia aktorskie dla seniorów

Czy słyszeliście już o Teatrze ME/ST?
ME/ST tworzą Magdalena Engelmajer i Szymon Turkiewicz - aktorka i dramaturg/reżyser.
Od ponad 10 lat tworzą wspólnie autorski teatr - najpierw we Wrocławiu pod szyldem Wrocławskiego Teatru Zakład Krawiecki, a obecnie w Warszawie.
Więcej przeczytacie o nich na www.mestteatr.pl
Od początku sierpnia Magdalena Engelmajer prowadzi zajęcia aktorskie dla seniorów w ramach naszej Kafejki Międzypokoleniowej.
Zapraszamy w każdą środę, w sierpniu o 14.00

Oto jak Magda pisze o zajęciach:
Kurs kierowany jest do osób, które nieustannie pracują nad pogłębianiem jakości swojego życia zawodowego oraz prywatnego.
Przeprowadzone ćwiczenia, służyć będą rozwojowi każdego z instrumentów, jakimi posługuje się aktor – oddech, głos, ciało, dykcja, wyobraźnia, kreatywność.
Poprzez szereg zadań, uczestnicy doświadczą koncentracji na własnym celu, co prowadzi, między innymi, do wzmocnienia poczucia pewności siebie, na przykład podczas wystąpień publicznych. Etiudy (krótkie formy sceniczne), których inspiracją będzie codzienność, sprawią, że uczestnicy nauczą się z dystansem postrzegać własne życie,  co zawsze korzystnie wpływa na nastawienie do obowiązków, jakie przynosi każdy dzień.
Zajęcia zakończą się pokazem publicznym, złożonym z etiud, w których uczestnicy zaprezentują zdobyte podczas warsztatów umiejętności.

ZAJĘCIA ZAWIERAJĄ TAKIE ZAGADNIENIA JAK:
- Impostacja głosu
- Ćwiczenie aparatu mowy
- Plastyka ruchu.
- Relaksacja – jako forma pogłębienia świadomości ciała.
- Kultura żywego słowa
- Reżyseria
- Adaptacja sceniczna.

Magdalena Engelmajer
Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, prezenterka TV, twórczyni autorskich warsztatów aktorsko-teatralnych, organizatorka zdarzeń artystycznych, współtwórczyni TEATRU ME/ST.
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, wydział zamiejscowy we Wrocławiu. Od 2001 roku współpracuje z reżyserem Szymonem Turkiewiczem, przez osiem lat prowadząc i tworząc trzon Teatru Zakład Krawiecki we Wrocławiu a obecnie działając w duecie artystycznym ME/ST w Warszawie.  Od 2009 roku współpracuje z Teatrem Scena Współczesna w Warszawie. Stypendystka MKiDN 2007 roku oraz stypendystka Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy w 2013 roku w kategorii teatr. Ze spektaklami występowała na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.


Zapraszamy!


piątek, 8 sierpnia 2014

Warszawskie Historie Kuchenne - nowi partnerzy


Do konkursu kulinarnego "Warszawskie Historie Kuchenne" dołączyli nowi partnerzy:
radio kulinarne JemRadio oraz kulinarny kanał telewizyjny Kuchnia+.
Dziękujemy!


Zajęcia z angielskiego dla seniorów!


W sierpniu mamy dla uczestników spotkań Kafejki Międzypokoleniowej dodatkową atrakcję - bezpłatne konwersacje z języka angielskiego z native speakerem - panią Kim Rankin z Wielkiej Brytanii.
Zajęcia będą się odbywały w środy od 12 do 14, przed zajęciami teatralnymi.
12-13 - grupa średniozaawansowana
13-14 - grupa początkująca (już trochę mówimy, ale niewiele)
Serdecznie zapraszamy!

czwartek, 7 sierpnia 2014

"Zawrót głowy" w Warsztacie

W piątek 8 sierpnia o 18:00 zapraszamy do Warsztatu na wernisaż wystawy "Zawrót głowy".

Zaprezentujemy 21 fotografii wykonanych przez Tadeusza i Macieja Późniak oraz Pawła Załęckiego.

Sesja fotograficzna została przygotowana przez uczniów i uczennice klasy fryzjerskiej Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie. W roli modeli wystąpili uczniowie oraz absolwenci wspomnianej szkoły, słuchacze Akademii Umiejętności Fundacji "Też chcemy Być".

Wystawę można będzie oglądać do 21 sierpnia w sali na pierwszym piętrze Warsztatu.

Zapraszamy!


środa, 6 sierpnia 2014

Poniedziałkowe warsztaty plastyczne dla seniorów

W sierpniu w każdy poniedziałek w "Kafejce Międzypokoleniowej" odbywają się warsztaty plastyczne z artystką Anną Kossakowską "Przygoda mozaiką malowana".
Serdecznie zapraszamy!
Oto terminy spotkań, które są jeszcze przed nami:
poniedziałek 11.08, godz. 17.00  
poniedziałek 18.08, godz. 12.00   
poniedziałek 25.08, godz. 17.00  
Warsztaty - nietypowo - są o różnych godzinach, żeby mogły na nie przyjść także osoby mające rano inne zajęcia.
A oto zdjęcie z ostatniego spotkania:
 

Zapraszamy dzieci do Warsztatu!


Dwa ostatnie tygodnie sierpnia w "Warsztacie" upłyną pod hasłem zajęć dla dzieci.
Razem z Mileną Jaworską, twórczynią społecznie zaangażowanych lalek, zapraszamy dzieci w wieku 8-10 lat na zajęcia artystyczne "Uszyj miasto" oraz "Pudełko z marzeniami".

"Uszyj miasto"
Co potrzebne jest w mieście? Jak ono funkcjonuje? Uszyjmy wspólnie idealne miasto - ze skrawków niepotrzebnych ubrań, wstążek, filcu...
Zadaniem dzieci będzie stworzenie miasteczka- za pomocą igły i nitki uszyjemy je z nienoszonych już ubrań, zasłon, obrusów itp. Na koniec każdy element zostanie wypełniony anilaną czyli "watą", taką jaka jest w poduszkach. Miasto będzie jedną, przestrzenną formą. Podczas pracy dzieci zastanowią się co powinno znaleźć się w mieście, skąd mieszkańcy czerpią prąd czy wspólnie sadzą drzewa a może dowiemy się jakie są ich historie?
(UWAGA - Zajęcia "Uszyj miasto" składają się z 2 części).

"Pudełko z marzeniami"
Czy można zamknąć marzenia w pudełku? Wyraź swoje marzenia językiem małych przedmiotów i stwórz swoje własne Pudełko z Marzeniami.
Zadaniem dzieci będzie skonstruowanie małej instalacji- marzenia, które powstanie z drobnych elementów np.: części komputerowych, od zegarków, tektury, drucików, sznurków. Na koniec zostaną one umieszczone w przezroczystych pudełkach, które będzie można zabrać ze sobą do domu.

Oto harmonogram zajęć:
CYKL 1
20 sierpnia 2014 r., 17.00 – 19.30 – Uszyj miasto cz. 1 
21 sierpnia 2014 r., 17.00 – 19.30 – Uszyj miasto cz. 2 
22 sierpnia 2014 r., 17.00 – 19.30 – Pudełko z marzeniami 
CYKL 2  
27 sierpnia 2014 r., 17.00 – 19.30 – Uszyj miasto cz. 1 
28 sierpnia 2014 r., 17.00 – 19.30 – Uszyj miasto cz. 2 
29 sierpnia 2014 r., 17.00 – 19.30 – Pudełko z marzeniami  
Zapewniamy wszystkie potrzebne materiały plastyczne.

W każdych zajęciach może wziąć udział 12 dzieci.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Jeśli chcesz zapisać na nie swoje dziecko, napisz do nas na adres ngrzywalska@fise.org.pl. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
UWAGA - można zapisać dziecko na cały cykl, albo na pojedyncze zajęcia (samo "Uszyj miasto" albo samo "Pudełko z marzeniami"). Nie można zapisać dziecka na oba cykle. 
Nie będziemy rozpatrywać zgłoszeń bez podanych konkretnych dat zajęć, na które chce się zapisać.

Jest to kolejne działanie z cyklu "Warsztat znaczy wydarzenie".
Zapraszamy!

wtorek, 5 sierpnia 2014

Jutro w INFOpunkcie o projekcie Otwarta Warszawa

Widzieliście w różnych punktach Warszawy kolorowe pocztówki z logiem Otwarta Warszawa i zastanawialiście się o co chodzi?

Kto i dlaczego pyta nas jak poprawić życie w naszym mieście? Czy nasze pomysły mają szansę na realizację? Na czym polega gra i do czego prowadzi?

Już jutro w INFOpunkcie spotkamy się z Tomaszem Kurzątkowskim i Małgorzatą Kucharską z Millionyou, którzy będą informować o możliwości współdziałania w nowotarskim projekcie crowdsourcingowym Otwarta Warszawa.

Zapraszamy o 18:00 do Warsztatu!

Niebieska Kamienica z Nowego Miasta zaprasza

23 sierpnia - Niebieska Kamienica z Nowego Miasta zaprasza na kolejne spotkanie w Teatrze WARSawy:

piątek, 1 sierpnia 2014

Uwaga konkurs!


Konkurs dla seniorów na najlepsze warszawskie przepisy kulinarne

Czy w Twojej rodzinie też jest babcia lub dziadek, których potraw nie powstydziłby się najlepszy szef kuchni? Namów ich do udziału w konkursie „Warszawskie Historie Kuchenne”!

A może sam/a skończyłeś/aś już 60 lat i Twoje przepisy chwalą wszyscy w około? Podziel się nimi z mieszkańcami Warszawy! 

Życie naszego miasta to nie tylko wielkie wydarzenia, wojny i polityka, ale przede wszystkim rzeczy codzienne: budynki, w których mieszkamy, książki, które czytamy, rozrywki, którym oddajemy się w wolnym czasie i potrawy, które jemy. Chcemy uchwycić historię Warszawy od kuchni i wydać książkę kucharską z najlepszymi przepisami kulinarnymi naszych rodziców i dziadków.

Chcemy dowartościować naszych rodzinnych kucharzy, którzy czasem nie wierzą w to, że ich umiejętności kulinarne są czymś wyjątkowym i zrobić im prezent z pięknej książki kucharskiej z ich własnymi przepisami.

Książka kucharska „Warszawskie Historie Kuchenne” ma być zbiorem 30-40 najciekawszych przepisów wybranych przez jury, w skład którego wejdą m.in. Jakub Kuroń i Maciej Nowak. 

Kogo zapraszamy: wszystkich warszawiaków i warszawianki w wieku 60+

Do kiedy: do 12 września przyślij na adres whk@fise.org.pl lub przynieś do „Warsztatu” przy pl. Konstytucji 4 przepis na swoją najbardziej udaną potrawę. Dołącz do niego krótką historię z nim związaną – gdzie się go nauczyłeś/aś, od kogo, komu ją gotowałeś/aś? Nie zapomnij podać swojego imienia i nazwiska i danych kontaktowych. Jeśli masz zdjęcie swojej potrawy, to tym lepiej – dołącz je. Czekamy na przepisy wszelkiego rodzaju: na przekąski, dania gorące, desery, napoje…

Co można wygrać: książkę kucharską „Warszawskie Historie Kuchenne” z własnym przepisem oraz prowadzenie warsztatów kulinarnych połączone z  udziałem w sesji zdjęciowej, 3 x prenumeratę magazynu kulinarnego KUKBUK, 10 x podkładki z serii "Posadzki Warszawskie" od Warsaw Slow Design, 10 x „Wyprawy po przyprawy” Stevie Parle, 10 x „Na każdą porę roku” Sopie Dahl, 5 x „15 min w Kuchni” Jamie Oliver od Kuchnia+ i inne gadżety kuchenne..

Organizator: 
www.fise.org.pl






Partnerzy Konkursu: 
www.warsawslowdesign.com
 










Patronat Medialny: 








 














 

Harmonogram konkursu:

1 sierpnia 2014 – ogłoszenie konkursu

12 września 2014 – zakończenie etapu nadsyłania przepisów

do 30 września 2014 – ogłoszenie wyników prac jury

do 15 października 2014 – warsztaty kulinarne

do 30 października 2014 – przygotowanie i druk książki

do 30 listopada 2014 – spotkanie podsumowujące konkurs, w trakcie którego wręczymy laureatom nagrody


Regulamin do pobrania TUTAJ>

Zapraszamy do udziału!


Projekt „Kafejka Międzypokoleniowa – aktywizacja warszawskich seniorów” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.