wtorek, 29 kwietnia 2014

Warsztaty rowerowe z Projektem Zębatka!


Po warsztatach tutkowych i Kafejce Międzypokoleniowej zapraszamy na kolejne wydarzenie organizowane przez Warsztat.
Tym razem będziemy gościć "Projekt Zębatka" i warsztaty podstawowych napraw rowerowych w dwóch terminach: niedziela 11 maja i czwartek 22 maja.

Uwaga! Ponieważ ze względu na stereotypy i z powodu profilowanej płciowo edukacji kobiety mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych, dziewczyny i kobiety mają pierwszeństwo przy zapisach. 
Warsztaty są oczywiście bezpłatne, ale obowiązują zapisy pod adresem ngrzywalska@fise.org.pl
Przyjmujemy po 15 osób do jednej grupy.
Weźcie ze sobą swoje rowery i w miarę możliwości własne narzędzia.

Niedziela 11 maja
Czyszczenie i smarowanie roweru
W programie trochę teorii (konstrukcja roweru, nazewnictwo części, jak i czym czyścić i smarować) oraz praktyka. Przyjedź na swoim rowerze, przywieź fartuch, rękawice robocze, pędzel/szczoteczkę do zębów i narzędzia rowerowe (będą na miejscu, ale zachęcamy też do przyniesienia własnych).
10-12:00 (grupa dedykowana kobietom)
16-18:00 (grupa mieszana)

Wymiana i łatanie dętek
W programie trochę teorii (konstrukcja roweru, rodzaje wentyli, dętek, opon, nazewnictwo) i dużo praktyki (zdjęcie i założenie koła, wymiana i łatanie dętki). Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli. Narzędzia (klucze, łatki, łyżki do opon, pompki) będą na miejscu, ale zachęcamy też do przyniesienia własnych.
12:30-15:00 (grupa dedykowana kobietom)
18:30-21:00 (grupa mieszana)

Czwartek 22 maja
Warsztaty hamulcowe
W programie teoria (typy hamulców, mechanizm, podstawowe usterki) i praktyka (regulacja, wymiana części). Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli. Jeśli wiesz, że musisz w swoim rowerze wymienić którąś z części układu hamulcowego (np. linkę, pancerz, klocki) – weź nowe części ze sobą. Narzędzia (klucze, łatki, łyżki do opon, pompki) będą na miejscu, ale jeśli przyniesiesz własne, nie będziesz musiał/a czekać w kolejce.
UWAGA! Na warsztaty zapraszamy tylko posiadaczki/czy następujących typów hamulców: cantilever, v-break, hamulce szosowe symetryczne, hamulce szosowe jednostronne (jeśli nie wiesz jakie hamulce masz w swoim rowerze, porównaj je ze zdjęciami w internecie). W części praktycznej NIE będziemy się zajmować hamulcami hydraulicznymi, tarczowymi, bębnowymi ani torpedo.
16:00-18:30 (grupa dedykowana kobietom)
19:00-21:30 (grupa mieszana)

Projekt Zębatka to organizowane od czterech lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, na które zapraszamy głównie kobiety – bo ze względu na stereotypy i z powodu profilowanej płciowo edukacji mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych.
Organizując zajęcia dedykowane kobietom chcemy tworzyć przestrzeń, w której możemy bezstresowo uczyć się reperować własne rowery, bez obawy, że usłyszymy drwiące uwagi i bez pokusy, by poprosić o to kogoś innego. A warto umieć samodzielnie naprawiać swój rower - żeby nie płacić za każdą najdrobniejszą naprawę, żeby nie czekać z naprawą na pomoc speca, ale też dlatego, że to frajda sama w sobie.
Warsztaty odbywają się na zasadach równościowych – uczymy się od siebie nawzajem. Zajęcia adresowane są głównie do kobiet, ale nie wypraszamy też chętnych osób nieidentyfikujących się jako kobiety.
Więcej o Projekcie Zębatka na www.zebatka.u-f-a.pl, FB: Projekt Zębatka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz