wtorek, 17 lipca 2012

„Przygoda na MDM-ie. Lud wejdzie do Śródmieścia.”

w 60. rocznicę otwarcia MDM-u
22 lipca, 12.00-22.00, plac Konstytucji i okolice.


Miała być monumentalna, reprezentacyjna, a przede wszystkim wzorcowa dla wszystkich budowanych w powojennych latach osiedli. I tak właśnie zapamiętało ją wielu warszawiaków – jako symbol nowoczesności. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa obchodzi jubileusz 60-lecia.

Przyczyny, skutki i proces powstawania Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej są ciekawym i ważnym etapem odbudowywania powojennej Warszawy. Niestety niewielu młodych warszawiaków zarówno tych którzy się w stolicy urodzili jak i tych którzy w niej zamieszkali z wyboru zna historię tej części miasta.

22 lipca 1952 roku robotnicy, zmobilizowani żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy zakończyli budowę pierwszego etapu Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Aby upamiętnić to wydarzenie zapraszamy do udziału w projekcie Przygoda na MDM-ie. Ta wyjątkowa inicjatywa wielu organizacji i instytucji mieszczących się w okolicy pl. Konstytucji ma ponownie ożywić to miejsce i zachęcić warszawiaków do poznawania jego historii.

Plac Konstytucji ze względu na swoje centralne położenie i dużą przestrzeń jest świetnym miejscem na wszelkiego rodzaju inicjatywy kulturalne i społeczne, niestety utracił status miejsca spotkań towarzyskich. Po słynnych kawiarniach i deptaku pozostały jedynie wspomnienia.

60. rocznica otwarcia MDM-u jest najlepszą okazją do rozpoczęcia procesu przywracania temu miejscu dawnej świetności – ożywienia go. Wokół MDM-u mieszczą się siedziby wielu organizacji, instytucji, kawiarni i inicjatyw działających na rzecz szeroko pojętej kultury. Żeby ożywić plac potrzeba współpracy wielu z nich. W tym celu powstało nieformalne porozumienie organizacji pozarządowych, administracji i lokalnych firm, w którego skład weszli między innymi Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień i Pracownia Duży Pokój, Warsztat Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Galeria Test, Groole, Kawiarnia Mito i wiele innych.

W ramach projektu Przygoda na MDM-ie zaplanowane są strefa piknikowa i kącik plażowy, do których można przyjść z własnym koszem piknikowym. Nie zabraknie oczywiście spacerów z przewodnikiem, który przybliży architekturę MDM-u. Odbędzie się także kiermasz książek, plakatów i rękodzieła.

A wszystko to w niedzielę, 22 lipca, od godziny 12:00 do 22:00 na placu Konstytucji, u zbiegu ulic Koszykowej i Marszałkowskiej (skwer przed Warsztatem oraz Kawiarnią Konstytucja). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.duzypokoj.org/ oraz na Facebooku pod nazwą Przygoda na MDM-ie.


Wydarzenie realizowane przy współpracy i wsparciu Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy (projekt Warsztat).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz