środa, 24 kwietnia 2013

Działaj w przestrzeni! - przewodnik online


Wraz z nadejściem wiosny ruszył sezon wydarzeń plenerowych. Na placach, ulicach, skwerach i w parkach odbywają się pikniki, festiwale, wystawy, wyprzedaże „garażowe”. Ich obecność wpływa na wizerunek Miasta, buduje jego tożsamość i aktywizuje mieszkańców. Ale jak zorganizować przedsięwzięcia w przestrzeni miejskiej?

Wydarzenia w przestrzeni publicznej stają się częścią miejskiego pejzażu. Należy pamiętać, że większość z tych przedsięwzięć wymaga długich przygotowań i zaangażowania wielu ludzi. Jednym z kluczowych elementów organizacji imprez plenerowych jest uzyskanie zgody zarządcy terenu na jego zajęcie. Czasem wystarczy wizyta w spółdzielni mieszkaniowej czy zarządzie wspólnoty innym razem konieczne jest złożenie wniosku w urzędzie. Wielość procedur administracyjnych regulujących zajęcie terenu może utrudniać podejmowanie działań w przestrzeni. Lokalni aktywiści bazują na wiedzy pozyskiwanej z różnych źródeł i intuicji. Dla wsparcia ich działań, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy przygotowało przewodnik po organizacji wydarzenia w przestrzeni publicznej Działaj w przestrzeni!.

Przewodnik jest próbą odpowiedzi na podstawowe pytania, które mogą pojawić się na różnych etapach organizacji wydarzenia. Np. Co należy przemyśleć przystępując do organizacji przedsięwzięcia? Od czego zacząć? Jak znaleźć zarządcę terenu? Czego unikać organizując działanie skierowane do lokalnej społeczności? Co powinien zawierać wniosek o zajęcie terenu i jakie dokumenty do niego dołączyć? Po jakim czasie spodziewać się odpowiedzi? Jakie są obowiązki organizatora?

Publikacja Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy jest dostępna w formie elektronicznej na stronie www.ngo.um.warszawa.pl w zakładce pn. Organizacja wydarzeń w przestrzeni publicznej.

Zapraszamy do lektury i zachęcamy do działań w przestrzeni publicznej

Więcej informacji:
Elżbieta Jankowska
Tel. 22 443 34 92
Warsztat, Centrum Komunikacji SpołecznejBrak komentarzy:

Prześlij komentarz