Strony

niedziela, 15 września 2019

Świecki ikonostas

Już wkrótce naszą przestrzeń wystawową wypełni projekt Eli Hołoweńko naszej warsztatowej koleżanki. 

Zapraszamy na nasz świecki ikonostas, na nasze profanum 
18-go września o godz.17:00

Amatorska Grupa Rysunkowa Warsztat Warszawski.
Projekt – Ela Hołoweńko



O artystce /

Ela Hołoweńko - twórczyni wszechstronna, otwarta na nowe koncepcje, niepowtarzalna. Uważa: „że bez twórczości nie da się żyć, a życie wciąż otwiera przed nami nieustanne możliwości działania”.
Społeczniczka, seniorka aktywistka, związana ze środowiskami feministycznymi i środowiskiem teatralnym.


Ukończyła  Akademię Sztuk Pięknych Wydział Grafiki w Warszawie (1977). W trakcie studiów realizowała prace dla TV (grafika telewizyjna, scenografia), uprawiała malarstwo sztalugowe, współpracowała z wydawnictwami.

W 1981, idąc "za sercem" zamieszkała we wsi Rzepiska w jednej z najwyżej położonych górskich osad w Polsce gdzie tworzyła m.in. zielniki, haftowała, malowała obrazy, meble, miniatury na szkle. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w BWA w Zakopanem (1990-2000). Otrzymała II nagrodę za prace z cyklu "Zielniki" na Ogólnopolskim Festiwalu Miniatury w Centrum Sztuki w Bytomiu (1994).  W 2003 r. w wydawnictwie Bosz wydała, wraz z Wisławą Szymborską, plastyczno-poetycką książkę "Zielniki"  (nagroda Książki Roku na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek 2003).

Od 2000 roku ponownie mieszka i pracuje w Warszawie zajmując się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym (murale),  tworzy "Zielniki", cykle portretów i aniołów, maluje meble, projektuje pocztówki. Współpracowała z gazetami i czasopismami wnętrzarskimi ("Wysokie Obcasy", "Cztery Kąty", "Kuchnia", "Claudia", "Wnętrza", "Poradnik Domowy", "M jak Mieszkanie") oraz z agencjami reklamowymi.  Twórczyni cyklu obrazów na betonie dotyczących przemocy w rodzinie pt. „Współuzależniona miłość”. Prowadziła warsztaty z art-recyklingu dla seniorek/seniorów, dzieci jak też dla niewidomych i niedowidzących, uczy malarstwa i rysunku. W latach 2002 - 2017 jej prace były pokazywane podczas indywidulanych wystaw min. w Galerii Teatru Buffo, Starej Prochoffnii, Tygmoncie, Sala Kongresowej, Teatrze Powszechnym. W 2018 nominowana do nagrody Superbohaterka Wysokich Obcasów.

Członkini ZPAP - Oddział Warszawa.
Członkini zespołu społecznego Teatru Forum w projekcie Scena dla Twardziela (http://scenadlatwardziela.blogspot.com/2016/11/gramy-dalej.html#more ).  
Jedna z bohaterek filmu "Założę czerwone spodnie" w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej (https://www.youtube.com/watch?v=FBR5DgCmNgc ).
Aktorka amatorka w  spektaklu "Gwałt Głosy" grany w Teatrze Powszechnym w Warszawie.


O projekcie /

Stałam z rowerem czekając na zielone światło przed przejściem. Za mną dwaj młodzi mężczyźni wymieniają uwagi:

- Nie wyobrażam sobie, że będę stary.
- Taaak, to jakiś koszmar…
Czy szczęściem może być nieobecność w zmierzchu życia, czy łatwo jest żyć wiedząc, że to już z górki? A jednak biegniemy choć różna jest nasza kondycja, różna jest nasza starość, często od nas niezależna bo świat nie rozpieszcza nawet tej naszej „złotej jesieni” nie mówiąc o późnej. Chwali się co najwyżej stare wino…
My byłyśmy już w młodości, wiemy jak tam jest i okazuje się wciąż mamy apetyt na życie, droga wciąż przed nami otwarta i wciąż zostawiamy NASZE ŚLADY. Piszę o nas w formie żeńskiej choć w grupie mamy jednego seniora co też jest znakiem mijających się dróg i zainteresowań.
Jednym z tych niezliczonych śladów niech będzie NASZA WYSTAWA. Nasze Pranie… Czy te fragmenty pościeli, obrusów, koronek, haftów są symbolem pracy kobiet? Pracy niedocenianej, niewidocznej, lekceważonej podobnie jak starość? Bo my biegniemy zdziwione i wciąż zadajemy pytania – „więc to już a miałam być wiecznie młoda, jak oswoić tą dojrzałość, jak powiedzieć światu że wciąż jestem z krwi i kości a nie ze szkła…” i wciąż

/…/Szarpię życie za brzeg listka:
przystanęło? dosłyszało?
Czy na chwilę, choć raz jeden,
dokąd idzie – zapomniało?/…/
/Wisława Szymborska – Allegro ma non troppo/







Wystawa prac rysunkowych grupy warsztatowej pod kierunkiem Eli Hołoweńko
PO CO NAM TA "ZŁOTA JESIEŃ".

Termin wystawy: 18.09.2019 - 02.10. 2019

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz